איך להקים סטארטאפ מצליח: 10 מייסדים מצליחים משתפים את העצה הכי טובה שלהם על הקמת סטארטאפ | wealth

איך להקים סטארטאפ מצליח: 10 מייסדים מצליחים משתפים את העצה הכי טובה שלהם על הקמת סטארטאפ

איך להקים סטארטאפ

קבלו תוכן אקסלוסיבי כל שבוע, הירשמו לניוזלטר

מסע של אלף קילומטרים מתחיל בצעד אחד.

אתם תצליחו לספור על יד אחת את מספר המסעות בעולם שהם מעניינים, מתגמלים ומאתגרים כמו המסע של יזם בהקמת סטארטאפ. ועדיין, אין דבר מרתיע יותר מהצעד הראשון בהקמת הסטארטאפ.

מרבית האנשים מהססים לעשות את הצעד הראשון בהקמה בעיקר בגלל שהאינטרנט מלא במידע שמלמד כיצדלבצע השקה מוצלחת או איך להגדיל את רשימת התפוצה, ומשום מה, קיימים מעט מאוד מדריכים שמלמדים כיצד להקים סטארטאפ.

אפילו אם יוצא לך להקשיב לפודקאסטים המובילים שמלמדים הכל על הקמת סטארטאפ או שאתה קורא ספרים שנכתבו על ידי היזמים הכי מובילים בתעשייה, עומס המידע שיש עליך מהווה עבורך מכשול שמונע ממך להתחיל! 

הסיבה הנפוצה ביותר שמונעת ממך להפוך ליזם היא חוסר הידע היכן מתחילים, מהו הצעד הראשון בהקמת סטארטאפ? 

אנחנו נוטים לשכוח שאפילו היזמים המצליחים ביותר בעולם היו במצב הזה. גם הם לא ידעו מהו הצעד הראשון ומה הם צריכים לעשות. ובכל זאת, הם מי שהם היום.

חוקר אמריקאי יצא לבדוק את נוסחת ההצלחה להקמת סטארטאפ ושאל 10 יזמים מצליחים מכל התחומים והתעשיות את שלושת השאלות הללו:

  • איך הם חשבו על הרעיון לסטארטאפ שלהם?
  • מה היה הצעד הראשון שהם ביצעו כדי לבנות את החברה?
  • איזה עצה הייתם נותנים לעצמכם לפני 10 שנים?
תוכן עניינים

רובין צ׳ייס, מייסדת Zipcar

התמקדו בבניית הדבר הקטן ביותר שמאפשר לכם להגיע ללקוחות ומאפשר לכם לקבל ביקורות (ורווחים) בזמן הקצר ביותר. בהשקה של Zipcar היו רק ארבע מכוניות.

בהתחלה, לא התקיים שום קשר בין ההזמנה שביצעו הלקוחות לבין המפתחות לרכב. כל אחד אשר היה בבעלותו כרטיס גישה מהמפיץ שלנו יכל לפתוח את אחד הרכבים. כל אחד יכול לפרוץ לרכב ולהתחיל פשוט לנסוע.

דווקא אלו היוו סיכונים מינימליים עבורנו. מי כבר היה חושב שהכרטיס למשרד שלו יכול גם לפתוח את הרכבים שלנו? תוך שישה חודשים, הטכנולוגיה שלנו הצליחה ורק האדם הנכון יכול לפתוח את המכונית הנכונה בזמן הנכון.

סטארטאפ הוא עניין מאוד מסובך. כל סטארטאפ מצליח התמודד עם מכשולים ומאות בעיות שהם הצליחו להתגבר עליהם. האתגרים הללו מתרחשים בכל סטארטאפ ולא קורים רק לכם.

סטארטאפ הוא עניין מאוד מסובך. כל סטארטאפ מצליח התמודד עם מכשולים ומאות בעיות שהם הצליחו להתגבר עליהם. האתגרים הללו מתרחשים בכל סטארטאפ ולא קורים רק לכם.

ליילה ג׳נאח, מייסדת Sama

ב2005, עוד כשעבדתי בהודו עבור חברת ייעוץ ניהול אמריקאית הכרתי בחור צעיר שהגיע למשרד כל יום משכונת העוני בדארווי, שכונת העוני המפורסמת מנער החידות ממומביי, והוא עבד במרכז שירות של חברת בריטיש איירוויז, מי היה מאמין שדבר כזה אפשרי?. 

באותה תקופה, קראתי את הספר של תומס פרידמן, העולם הוא שטוח, והייתה לי תובנה: אם מיקור חוץ מגלגל בילוני דולרים ליזמים הודים וסינים, למה לא לתרום את הכסף לאנשים משכונות העוני?

בספטמבר 2008, עברתי לפאלו אלטו על מנת להשיק עמותה חברתית בשם Samasource.

אני אוהבת להיזכר בימים הללו, ישנתי במזרון על הרצפה של חברה בגלל שבאותה תקופה הייתי בת 25 וניסיתי לשכנע משקיעים בעמק הסליקון לתת לי את הכסף שלהם לרעיון שהיה לי: לספק עבודה לאנשים שנמצאים בשוליים על מנת לפתור את בעיית העוני העולמית.

כיום, Samasource כבר עזרה למעל ל 30,000 אנשים ממזרח אפריקה והודו לחצות את קו העוני. לאחרונה, הקמנו את מרכז העבודה הראשון של Samasource בניירובי.

אני אוהבת להיזכר בימים הללו בגלל שבאותה תקופה הייתי בת 25, ישנתי במזרון על הרצפה של חברה ואכלתי ראמן.

אלכסיס אוהניאן, מייסד Reddit

Y קומבינטור דחו את הרעיון המקורי שלנו ואמרו שהם ישקיעו בנו כל עוד אנחנו נבנה את המוצר לדפדפן (הרעיון המקורי היה למכשירים הסלולריים, עוד ב2005) וכל בוקר פתרנו את הבעיות שנתקלנו בהם. Reddit הוא התוצאה לכך שלא מצאנו מקום שמאגד מה חדש ומעניין בתחומים שחיפשנו.

אם הייתי יכול לחזור אחורה, הייתי אומר לעצמי להמשיך לתכנת!

אתה צריך שלושה דברים כדי להקים סטארטאפ מצליח: להתחיל עם אנשים טובים, להשיק מוצר שלקוחות צריכים, ולנהל את התקציב נכון. רוב הסטרטאפים נכשלים לפחות באחד. סטארטאפ שדוגל בכל שלושת הדברים כנראה יצליח.

מלאני פרקינס, מייסדת Canva

העצה הכי טובה שאני יכולה לתת: פשוט תתחיל. אם הייתי מבינה כמה אני צריכה לדעת על מנת להתחיל, כנראה שהייתי מפחדת לעשות את הצעד הראשון. אבל אני מאמינה גדולה בלמידה תוך כדי תנועה, למדתי המון תוך כדי צמיחת Canva ואני ממשיכה ללמוד דברים חדשים בכל יום.

העצה הכי טובה שאני יכולה לתת לכם: פשוט תתחילו.

דייוויד קנסל, מייסד Drift

יש דבר אחד שהשותף שלי ואני היינו חוזרים אליו שוב ושוב: מכירות ושיווק נמצאים בשינוי תמידי. 

כיום, עסקים לא נמצאים בשליטה על תהליך המכירה שלהם. כתוצאה מכך, המכירות של העסק תלויות בכמה העסק מבין את הבעיות והרצונות של הלקוחות שלכם. לכן, רצינו לבנות כלים שיאפשרו לעסקים לתקשר עם הלקוחות שלהם בקלות. רצינו לעזור לעסקים להפסיק להתייחס לאנשים כלידים אלא להתייחס אליהם כבני אדם.

המכירות של העסק שלכם תלויות בכמה אתם מבינים לעומק את הבעיות והרצונות של הלקוחות שלכם.

ג׳נין אליס, מייסדת Boost Juice ומנכ''לית Retail Zoo

רוב הרעיונות הטובים, בד"כ מתחילים ב"רק אם היה". עבורי, המשך המשפט היה "רק אם היה עסק שגורם לכך שלהיות בריא זה פשוט". חשוב שתהיו סקרנים ופתוחים לרעיונות.

הצעד הראשון הוא תמיד "הלוואי שהיה לי עכשיו..", ואז מגיע הרעיון, אחריו התוכנית, ואז נשימה עמוקה לפני הקפיצה לתוך רכבת הרים שלא עוצרת. הקמת סטארטאפ מהווה מסע מפחיד עם עליות ומורדות תמידיות. אבל מי לא אוהב לנסוע ברכבת הרים הכי מאתגרת בעולם

אז, מה הייתי אומרת לגרסה הצעירה שלי?

הדבר הראשון הוא לעשות כיף והרבה ממנו במיוחד בשנות ה 20! בשנים האלו קיים רצון להרפתקאות וסיכונים שקטן ככל שעוברים השנים. תמנעי מלעשות עסקים עם חברים אם חשב לך שהם יישארו חברים. כשדברים הולכים טוב, תזכרי לחגוג הצלחות ותזכרי את האנשים שעזרו לך להגיע לשם.

בעסקים, צריך אומץ, הרבה ממנו. אל תהיי הבן אדם שמפחד לעשות את המהלכים המסובכים. תמיד תכווני לשמיים וכשאת משיגה את המטרה שהצבת, תציבי מטרה חדשה ומאתגרת יותר.

רוב ואלינג, מייסד Drip

הצעד הראשון שלי להקמת הסטארטאפ היה למצוא 10 לקוחות שמוכנים לשלם את המחיר שאני מבקש (בזמנו זה היה $99 לחודש). ברגע שידעתי שיש 10 אנשים שמתעניינים בDrip, פיתחתי דף נחיתה, התחלתי לבנות רשימת המתנה ועבדתי על הקוד, מדהים לראות איפה אנחנו היום.

הצעד הראשון שלי היה למצוא 10 לקוחות שמוכנים לשלם את המחיר שאני מבקש

רנד פישקין, מייסד Sparktoro, ייסד את Moz

פיתחנו מספר כלים עבור העסק שלנו והחלטנו להפוך אותו לזמין באמצעות תשלום חודשי בפאיפל. המהלך הצליח הרבה מעבר לציפיות שלנו, והחלטנו להמשיך לשווק את אותו. Moz הוא סטארטאפ שלא תוכנן בשום דרך.

בתחילת הדרך, עוד כשעסקנו כיועצים, גם אנחנו התקשנו למצוא לקוחות ופרוייקטים חדשים. לכל הסטרטאפים שבתחילת הדרך, מצפה לכם דרך מעניינית שכוללת המון ניסוי וטעייה. אל תפחדו לנסות דברים חדשים.

לכל הסטרטאפים שבתחילת הדרך, מצפה לכם דרך מעניינית שכוללת המון ניסוי וטעייה. אל תפחדו לנסות דברים חדשים!

וישן לקיאני, מייסד ומנכ''ל Mindvalley

נלסון מנדלה אמר שהדרך הכי טובה לשנות את העולם היא דרך חינוך אז חשבתי לעצמי, "אוקיי, אם יכולתי להקים כל עסק, עסק מעולה להתחיל יעסוק בחינוך, במיוחד במדיטציה." וככה Mindvalley הוקם.

הצעד הראשון שלי היה להעסיק מפתח אתרים. שילמתי לו 2,000 רינגיט מלזי עבור האתר הראשון שלי. הצלחתי להיות רווחי החל מהחודש השלישי וMindvalley נמצא בצמיחה מתמדת מאז.

הידע שלכם היום יהווה את ההון העתידי שלכם מחר. אל תתנו אותו בחינם.

ניקולס מולנר, מייסד ומנכ''ל Afterpay

הרעיונות הכי טובים פשוט פותרים בעיות קיימות. המודל של Afterpay נבנה כדי לעזור לעסק התכשיטים שהיה בבעלותי למכור יותר. תחום תכשיטי היוקרה הוא תחום מאוד מאתגר, במיוחד לעסקים שנמצאים רק באונליין. לקוחות היו אומרים שהם צריכים עוד זמן כדי לשלם ומצד שני הם רצו לקבל את התכשיטים מהר יותר. ראיתי כמה חברות תכשיטים  באמריקה שמשתמשות במודל תשלום הזה וחשבתי לעצמי, אם הפתרון הזה לא קיים באוסטרליה, אני אקים אותו בעצמי, וככה Afterpay נוסד.

הייתי אומר לעצמי לפני 10 שנים כמה דברים. תעבוד קשה, אבל אל תשכח עבור מי אתה עושה את זה. תוך כדי שאני עושה טעויות – כמו כולנו – יש לי אישה שאני אוהב והורים מדהימים שמסווים לי אושר וגאווה. 

עבוד קשה, תרום לזולת, אבל אל תשכח עבור מי אתה עושה את זה.

אתם מוכנים להקים סטארטאפ?

"איך אני מתחיל?"

זו אחת השאלות הנפוצות ששואלים אותנו בwealth, ויש לזה סיבה טובה. בין אם אתם מתכננים להקים סטרטאפ SaaS, או שעלה לכם רעיון למוצר הבא בתחום האיקומרס, הצעד הראשון הוא מפחיד. עם זאת, ניתן ללמוד דבר אחד שמשותף לכל הסטארטאפים המצליחים – פשוט תתחילו.

מה איתכם? מה העצה שלכם בנושא? אתם נמצאים בדיוק במצב הזה? שתפו אותנו בתגובות.

גיא אדרי
גיא אדרי
גיא הינו היזם של חברת השקדן המתמחה בפיתוח של אסטרטגיות שיווק באינטרנט, בניית אתרים וייזום פרוייקטים מורכבים. גיא התחיל את דרכו המקצועית בעולם האינטרנט עוד כשהיה בן 15 ומאז יזם, ייעץ והקים מספר מיזמים מוצלחים בעולמות השיווק לאירועי ספורט בעולם, חברת בניית אתרים מובילה ועוד. כחלק מתפיסת עולמו של גיא בתחום ומתוך רצונו להעביר הלאה את נסיונו הרב לאנשים שרוצים לקדם את עתידם בעזרת רכישת ידע פרקטי, גיא בנה קורס ייחודי ומקצועי ביותר בעברית לבניית אתרים ונכסים דיגיטליים. את אהבתו לספורט גיא מגשים בטיולי גלישת סנובורד וגלישת גלים ברחבי העולם.
מאמרים קשורים
הדרכה חינמית מיזמים מצליחים

אסטרטגיות ודרכי פעולה של יזמים שכבר הצליחו!

למד כיצד להקים עסק לבניית אתרים שמרוויח 5 ספרות כל חודש!
שליחת הטופס מהווה הסכמה להצטרפות לרשימת התפוצה שלנו
הדרכה חינמית:
איך להקים עסק רווחי לבניית אתרים שמרוויח כמה אלפי שקלים בחודש!
שליחת הטופס מהווה הסכמה להצטרפות לרשימת התפוצה שלנו
איך להקים עסק רווחי לבניית אתרים שמרוויח כמה אלפי שקלים בחודש!
שליחת הטופס מהווה הסכמה להצטרפות לרשימת התפוצה שלנו
הירשמו לעדכונים
קבלו אסטרטגיות ודרכי פעולה של יזמים שכבר הצליחו!
שליחת הטופס מהווה הסכמה להצטרפות לרשימת התפוצה שלנו